Чи справді глюкозамін і хондроїтин зміцнюють суглоби? Чи допомагають ці спортивні добавки позбутися від болю в колінах і як їх правильно приймати?
Глюкозамін і хондроїтин: чи працюють вони?
Атлети, які займаються силовими тренуваннями з вагами, рівно як і любителі бігу, дуже часто стикаються з проблемою виникнення різних болів в колінних суглобах. Крім цього, проблема розвитку артриту хвилює і багатьох людей після п’ятдесяти років – в спробах вилікувати коліна вони готові приймати будь-які таблетки. Однак чи ефективні такі добавки?
Найбільш рекламованими засобами для рятування болей в колінах є препарати на основі глюкозаміну і хондроїтину, широко доступні як в аптеках, так і в магазинах спортивного харчування. Реклама подібних добавок обіцяє не тільки швидке позбавлення від болю, але і зміцнення колінних суглобів. На жаль, в реальності все не так однозначно.
Чому болять коліна?
Необхідно розрізняти біль в колінах, що викликаний спортивними травмами і хронічні болі, пов’язані з виснаженням запасів колагену. Починаючи з 25-30 років щороку тіло починає втрачати порядку 1-2% цієї важливої речовини. До віку 35 років організму бракує близько 15% колагену, а до 45 років – уже 30%. По суті, чим старша людина, тим менше у неї колагену.
Недостатність колагену впливає на уповільнення процесів оновлення міжклітинної речовини шкіри, суглобів і сухожиль. По суті, клітини тіла починають втрачати вологу – з’являються розтяжки, зморшки, шкіра стає сухою, починають «хрустіти» суглоби (особливо коліна). Крім іншого, страждають внутрішні органи і м’язова тканина, спостерігається загальний занепад сил.
Харчові джерела колагену
З одного боку, колаген в досить великих кількостях міститься у всіх тварин джерелах білка – в тому числі, в молоці, яйцях, м’ясі тварин і в рибі. З іншого боку, з віком організм людини поступово втрачає здатність цей колаген засвоювати. Найголовнішою причиною є зміна рівня кислотності (тобто, pH) шлунка і шлункового тракту.
Чим старшою стає організм, тим сильніше знижується кислотність шлункового соку – що, в кінцевому підсумку, заважає тілу перетравлювати і засвоювати колаген з їжі і спортивних добавок. Деякі дослідники вважають, що саме зниження кислотності шлунка і є першопричиною зниження рівня колагену з віком і супутнього старіння.
Глюкозамін для профілактики артриту
Глюкозамін – це засіб для поліпшення стану суглобів і сухожиль, що отримується з панцирів молюсків. Наукові дані підтверджують користь прийому глюкозаміну в профілактичних цілях – регулярний прийом препаратів з цим діючою речовиною здатний знижувати рівень вікової втрати колагену. Побічно це може виражатися в зниженні болю в колінах.
Однак важливо відзначити, що добавки з глюкозаміном не є ліками – іншими словами, вони нічого не лікують. Дослідження не змогли виявити однозначного зв’язку між прийомом глюкозаміну і поліпшенням стану тканин колінного суглоба – комусь він допомагає, комусь – ні. Крім іншого, не існує ніяких чітких рекомендацій по кількості і частоті його прийому.
Як приймати глюкозамін?
Переважна кількість наукових робіт, присвячених вивченню впливу глюкозаміну на болі в колінах, мали на увазі вживання цієї добавки в досить великих кількостях – близько 2000-3000 мг на добу. Було доведено, що більш низькі дози не здатні впливати на організм. Крім цього, глюкозамін абсолютно не ефективний у вигляді мазей або кремів.
Необхідно відзначити, що стандартне дозування препаратів з глюкозаміном (особливо дешевих) істотно нижче зазначеного кількість – по суті, подібні таблетки просто не здатні дати скільки-небудь помітний ефект на поліпшення здоров’я суглобів. Фактично, виробники подібних добавок вводять покупця в оману.
Глюкозамін і хондроїтин
У більшості спортивних добавок для лікування колін глюкозамін йде в парі з сульфатом хондроїтину, обіцяючи синергічний ефект від їх прийому. На жаль, однозначних наукових підтверджень користі хондроитина для поліпшення стану суглобів просто немає, а існуючі дослідження можна трактувати зовсім по-різному.
Незважаючи на те, що переважна кількість людей, які брали препарати з глюкозаміном і хондроїтином відзначали деяке зменшення болю в колінах, повноцінні клінічні тести не змогли ні підтвердити, ні спростувати ці твердження. При цьому використовується дозування, як і в випадку з глюкозаміном, було досить високе – 1000-1200 на добу.
Болі в суглобах: підсумкова рекомендація
Незважаючи на те, що добавки з глюкозаміном і хондроїтином теоретично можуть покращувати процеси синтезу колагену, сприяючи відновленню хрящової тканини, ці препарати не мають однозначної доказово бази. Деякі дослідники схильні відносити їх ефект до так званого ефекту «плацебо» (людина вірить в те, що добавка допомагає, і в підсумку вона допомагає).
Крім іншого, наукові дослідження глюкозаміну мали на увазі регулярне і довгострокове вживання цієї речовини в досить великих дозах (близько 2000-3000 мг на добу). Тижневий курс глюкозаміну, рівно як і будь-який крем з цією речовиною, не здатний показати помітного результату. Саме тому глюкозамін вважається БАДом, а не ліками.
Необхідно розділяти засоби для профілактики артриту та засоби для його лікування. Більшість доступних на ринку препаратів (включаючи глюкозамін і хондроїтин) відносяться виключно до профілактичних, показуючи лише помірну ефективність при реальних болях в колінах. При цьому вилікувати артрит глюкозаміном однозначно неможливо.