

Чи справді L-карнітин ефективний як жироспалювач і добавка для схуднення? Як правильно приймати L-карнітин – до або після тренування?
L-карнітин – кращий жироспалювач?
L-карнітин вважається однією з найбільш популярних спортивних добавок в категорії «жироспалювачі». Типовими твердженнями, які можна зустріти в рекламі і в відгуках про його прийом, є зниження ваги тіла і позбавлення від зайвого підшкірного жиру за рахунок поліпшення обміну речовин і оптимізації різних процесів спалювання жирів.
Однак сумна правда полягає в тому, що незважаючи на те, що L-карнітин широко рекламується як жироспалювач, численні наукові дослідження швидше схильні зараховувати його до засобів, необхідним людям похилого віку для підтримки мозкової активності, а зовсім не до ефективних спортивних добавок для зниження ваги.
Що таке L-карнітин?
L-карнітин (левокарнітін) – це природна речовина, споріднене вітамінам групи В. Головним джерелом L-карнітину в повсякденному раціоні звичайної людини є перш за все м’ясо і молоко. При цьому важливо відзначити, що здоровий організм цілком здатний самостійно синтезувати необхідну для обміну речовин кількість левокарнітіна.
Сумарні запаси L-карнітину в тілі людини становлять близько 20-25 г, велика частина з яких знаходяться в скелетних м’язах. Основна функція левокарнітіна – участь в енергетичному обміні всередині клітин і перенесення жирних кислот в мітохондрії, де з жирів утворюється енергія АТФ. Іншими словами, L-карнітин дійсно допомагає організму спалювати жир.
Чи спалює L-карнітин жир?
По суті, L-карнітин є м’яким стимулятором функцій центральної нервової системи і механізмів обміну речовин. Теоретично, його прийом у вигляді спортивних добавок може збільшити загальний рівень активності людини, непрямим чином впливаючи на плавне зниження ваги тіла. Однак лише в теорії – в практичних наукових дослідженнях це доведено не було.
На жаль, ефективність стимулюючої дії левокарнітіна на організм ще менш виражена, ніж дія звичайного кофеїну. Крім іншого, жодне з численних досліджень так і не змогло довести, що прийом L-карнітину в таблетках або в рідкому вигляді навіть у великих дозах дійсно впливає на спалювання жиру.
Брак L-карнітину в організмі
Незважаючи на те, що науці відомо, що нестача L-карнітину в організмі може бути причиною набору зайвої ваги і розвитку ожиріння, подібний дефіцит зустрічається вкрай і вкрай рідко – медична статистика говорить лише про один випадок подібної нестачі на 40-100 тис. Чоловік. Шанс, що у вас спостерігається нестача левокарнітіна – соті частки відсотка.
Переважна більшість людей отримують достатню для нормального метаболізму кількість L-карнітину разом зі звичайною їжею – і його прийом у вигляді БАД, по суті, не дасть ніякого додаткового ефекту. До групи ризику можуть потрапляти лише вегетаріанці і вегани, оскільки в рослинних продуктах L-карнітин не міститься – однак статистики на цю тему немає.
Як приймати L-карнітин?
Оскільки не існує ніяких наукових підтверджень ефективності L-карнітину в якості жироспалювача і засоби для зниження ваги, не існує і ніяких оптимальних доз або схем його прийому. Однак виробники цієї добавки зазвичай рекомендують приймати від 200 до 3000 мг левокарнітіна за 30-40 хвилин до фізичного тренування.
У деяких матеріалах, навпаки, мова йде про прийом L-карнітину разом зі звичайною їжею для збільшення відсотка його засвоєння. Це звучить більш логічно, оскільки ця речовина зовсім не діє миттєво, а скоріше накопичується в тканинах організму і втягується в процеси метаболізму жирів виключно в разі потреби.
Шкода і побічні ефекти L-карнітину
Згідно доступною на даний момент наукової інформації, прийом L-карнітину у вигляді капсул, таблеток або в рідкому вигляді не робить негативного впливу на здорових людей. Специфічних протипоказань до прийому левокарнітіна не існує, однак препарат на всякий випадок не рекомендується жінкам під час вагітності.
В окремих випадках при прийомі L-карнітину можуть спостерігатися слабкі алергічні реакції, болі в області живота і таза, порушення травлення і нормальної роботи шлунка, а також м’язова слабкість. Крім іншого, в літературі описані поодинокі випадки розвитку конвульсій і судомних нападів при його регулярному прийомі.
Чи потрібно приймати левокарнітін?
Хоча в теорії L-карнітин повинен допомагати збільшувати працездатність при силових і кардіо тренуваннях (і, відповідно, підвищувати їх ефективність) за рахунок оптимізації механізмів синтезу енергії з підшкірної жирової клітковини і одночасному збереженні запасів глікогену, практичні наукові дослідження це не підтверджують.
Говорячи простою мовою, реклама просто бреше, продаючи речовину зі спірною доказовою базою. Незважаючи на те, що L-карнітин безумовно впливає на обмін речовин в організмі і в якійсь мірі покращує метаболізм, використання цієї речовини в якості жироспалювача однозначно не принесе бажаного результату вигляді в швидкого схуднення.
L-карнітин є однією з найбільш розрекламованих добавок категорії «жироспалювачі», однак численні наукові дослідження заперечують його ефективність як засіб для зниження ваги. Потенційно прийом L-карнітину в капсулах або в рідкому вигляді може бути корисний лише для веганів, вегетаріанців або для літніх людей.