

Що таке колаген і чому він важливий для підтримки молодості шкіри і сили м’язів? Чи варто приймати добавки з колагеном і як вибрати найбільш ефективні?
Колаген у флаконах для суглобів і шкіри
Виробники заснованих на колагені харчових добавок стверджують, що їхні продукти здатні покращувати якість шкіри і нігтів, а також позитивно впливати на здоров’я суглобів і зв’язок. Дуже часто добавки з колагеном (особливо колаген в капсулах і питний колаген) рекламуються як засіб для боротьби зі зморшками і передчасним старінням шкіри.
Чи здатний колаген позбавляти від зморшок і впливати на стан шкіри? Незважаючи на те, що існує лише кілька наукових досліджень на цю тему, більшість з них підтверджують користь від прийому колагену в капсулах. Однак із застереженням – колаген повинен бути якісним і низькомолекулярним. Але як зрозуміти, який саме міститься в конкретному препараті?
Що таке колаген?
Колаген – це високомолекулярний білок, що становить основу сполучної тканини організму (на частку колагену доводиться від 25% до 45% відсотків від всіх білків в тілі) і забезпечує її міцність і еластичність. По суті, саме колаген формує пружну структуру шкіри і забезпечує механічну міцність м’язів і різних внутрішніх тканин.
В організмі людини колаген виконує три функції: по-перше, він є структурним матеріалом для процесів регенерації шкіри; по-друге, колаген подібно клею забезпечує щільну структуру тканин і органів; по-третє, він відповідає за інформаційні зв’язки між клітинами і головним мозком, беручи участь таким чином у всіх життєво важливих процесах організму.
Колаген і старіння шкіри
Багато в чому старіння і старіння шкіри пояснюються саме тим, що з віком синтез і метаболізм колагену поступово знижуються. Починаючи з 25-30 років щороку тіло починає втрачати порядку 1-2% цього важливого речовини. До віку 35 років організму бракує близько 15% колагену, а до 45 років – уже 30%. По суті, чим старша людина, тим менше у неї колагену.
Поступово оновлення міжклітинної речовини дерми сповільнюється, а клітини починають втрачати вологу – з’являються зморшки, розтяжки, шкіра стає сухою. Крім іншого, страждають внутрішні органи і м’язова тканина – в результаті спостерігається загальний занепад сил і пропадає бажання займатися спортом. Наступною сходинкою є зниження імунітету.
Харчові джерела колагену
З одного боку, колаген в досить великих кількостях міститься у всіх тваринних джерелах білка – в тому числі, в молоці, яйцях, м’ясі тварин і в рибі. З іншого боку, з віком організм людини поступово втрачає здатність цей колаген засвоювати. Найголовнішою причиною є зміна рівня кислотності (тобто, pH) шлунка і шлункового тракту.
Чим старшою стає тіло, тим сильніше знижується кислотність шлункового соку – що, в кінцевому підсумку, заважає організму перетравлювати і засвоювати колаген з їжі і спортивних добавок. Деякі дослідники вважають, що саме зниження кислотності шлунка і є першопричиною зниження рівня колагену з віком і супутнього старіння.
Проблема засвоєння колагену
Крім того факту, що зниження кислотності шлунка негативно позначається на засвоєнні колагену, роль грає і його молекулярна маса. Високомолекулярний колаген, який отримують із хрящів тварин, засвоюється набагато гірше, ніж низькомолекулярний колаген, одержуваний з морських риб. Однак більшість добавок використовують саме дешевий високомолекулярний колаген.
Купуючи питної колаген, обов’язково звертайте увагу на те, щоб в його складу входив виключно якісний низькомолекулярний колаген, одержуваний при низьких температурах. Якщо ж ви використовуєте колаген у вигляді крему, найкращим є гідролізований – в іншому випадку колаген просто не засвоїться організмом.
Чи варто пити добавки з колагеном?
Перш ніж приймати добавки з колагеном для поліпшення стану шкіри, важливо уважно ознайомитися зі складом конкретного продукту. На упаковці має бути однозначно вказано, що колаген є низькомолекулярним (він може позначатися як колаген другого типу або Type-II Collagen).
Варто згадати і те, що якісні колагенові препарати коштують дуже дорого в силу складного процесу отримання активної речовини. Препарати верхнього сегмента ринку містять також в своєму складі ферменти і пептиди, важливі для кращого засвоєння колагену. Прикладом подібного продукту є колаген від японського бренду Dr.OHHIRA.
Колаген з гіалуроновою кислотою
Гіалоуранова кислота – природна речовина в організмі людини. Основна її частина знаходиться в шкірі (близько 50% від усієї кількості в організмі), міжсуглобній рідини, очному яблуці. Потрапляючи через шлунок разом зі звичайними продуктами харчування або з добавками, гіалуронова кислота використовується тілом для процесів синтезу і відновлення тканин.
На даний момент найбільш ефективним вважається поєднання питного низкомолекулярного колагену з гіалуроновою кислотою, еластином, коензимом Q10, вітаміном С і різними пептидами – вважається, що подібний «коктейль» синергічним чином підвищує ефективність кожного з компонентів окремо, позитивно впливаючи на якість шкіри.
Колаген – це високомолекулярний білок, що становить основу сполучної тканини організму. З віком кількість колагену в організмі людини знижується, приводячи до погіршення стану шкіри та інших тканин організму. Прийом колагену у вигляді БАДів може уповільнити процеси старіння, однак важливо приймати низькомолекулярний тип колагену.