Підвищений рівень лептину – головна причина, по якій людям із зайвою вагою складно дотримуватися дієти. Як гормон голоду лептин впливає на метаболізм?
Чому підвищений лептин?
Наукові дослідження показують, що підвищений лептин тісно пов’язаний з ожирінням, будучи одним з ключових чинників його розвитку. При високому лептині мозок помилково починає думати, що в тілі немає достатніх запасів енергії – і він немов перестає бачити запаси жирової тканини. Ситуація ускладнюється і тим, що більшість дієт лише погіршують ситуацію, вносячи порушення в процеси вироблення гормону лептину.
Нагадаємо, що лептин – це один з ключових гормонів, що регулюють енергетичний обмін в організмі і безпосередньо впливають як на почуття голоду, так і на відчуття насичення. Оскільки місцем синтезу цього гормону є жир, завдяки лептину мозок отримує інформацію про те, яка маса тіла і скільки енергії запасене в жировій тканині – чим більше жиру у людини, тим вище рівень лептину.
Що таке лептин і як він працює?
Гормон лептин, разом з гормоном греліном, є головними регуляторами апетиту. Нормальний рівень цих гормонів повідомляє мозку про те, що запасів енергії в організмі достатньо, відключаючи таким чином почуття голоду. При цьому знижується рівень лептину стає сигналом того, що енергія скоро закінчиться і терміново потрібно шукати «підкріплення».
Відмінністю греліну від лептину є те, що рівень греліну безпосередньо залежить від прийомів їжі (перед їжею його рівень вище, а після їжі – нижче), а рівень лептину – від кількості жирових клітин в організмі (чим більше жиру в тілі, тим вище лептин) . При цьому дотримання дієти з обмеженням калорій підвищує рівень греліну, безпосередньо впливаючи на виникнення наполегливого почуття голоду.
Підвищений лептин і набір жиру
Теоретично, підвищений рівень гормону лептину повинен повідомляти мозку про те, що в жирових клітинах знаходиться достатній запас енергії. На жаль, при наявності істотних запасів жиру в організмі (тобто, при ожирінні) метаболізм дає збій. Мозок перестає помічати лептин і починає помилково вважати, що людині критично необхідні додаткові калорії.
Результатом стає виникнення «вовчого» почуття голоду і бажання з’їсти все, що знаходиться в полі зору. На жаль, пастка підвищеного лептину працює по замкнутому колу – чим більше жиру накопичує тіло людини, тим гірше мозок «бачить» цей жир, і тим активніше він змушує людину шукати їжу. Результатом стає подальше підвищення лептину та посилення ожиріння.
Чому хочеться їсти на дієті?
Якщо страждає надмірною вагою людина починає дотримуватися дієти з різкою відмовою від їжі і з обмеженням калорій, то приблизно на 2-4 день після початку дієти рівень лептину різко падає. Однак мозок, як і раніше, не в змозі зрозуміти, що запасів підшкірного і внутрішнього жиру цілком достатньо для виживання – і, знову ж таки, включає різке відчуття голоду.
Ситуація ускладнюється тим, що через перепади рівня лептину тіло переходить в «режим збереження енергії» – сповільнюються процеси обміну речовин (включаючи синтез тестостерону та інших статевих гормонів), знижується працездатність і з’являється сонливість. Підсумок – погане самопочуття і сильний апетит. Саме тому більшості повних людей так складно худнути.
Нормальний рівень лептину у жінок
Оскільки нормальний рівень лептину у жінок зазвичай в 2-4 рази вище, ніж у чоловіків, дівчата частіше потрапляють в «лептіновую пастку», прагнучи схуднути за рахунок різкого відмови від їжі та дотримання строгих дієт. Намагаючись перебороти себе і придушити сильне відчуття голоду на дієті, вони лише ще сильніше ламають свій метаболізм, провокуючи тіло на запас калорій у вигляді жиру.
Крім іншого, більш високий базовий рівень лептину пояснює і те, що чоловіки швидше худнуть за рахунок дотримання дієти, а жінки – за рахунок активних фізичних тренувань і жиросжигающего кардіо. Однак, на жаль, в реальності дієти для схуднення помилково вважаються переважно «жіночої» темою, тоді як силові тренування – чоловічий.
Лептин і розвиток цукрового діабету
Регулярне вживання великих доз швидких вуглеводів (в тому числі цукру, солодких фруктів, хліба, солодощів, випічки, білого рису, картоплі) є ключовим фактором, що порушує нормальний обмін речовин в цілому і метаболізм лептину зокрема. Поступово мозок звикає до хронічно високого рівня глюкози в крові, знижуючи як чутливість до інсуліну, так і до лептину.
Наукові дослідження говорять про те, що підвищений лептин часто є першим сигналом на шляху до розвитку у людини цукрового діабету другого ступеня. У свою чергу, при цукровому діабеті порушується здатність організму правильно використовувати енергію вуглеводів з їжі, в результаті чого тіло намагається якомога швидше позбутися від калорій, запасаючи їх в жир.
Як знизити лептин: дієта
Для того, щоб знизити рівень лептину та повернути здатність організму адекватно реагувати на інсулін, потрібні як регулярні фізичні тренування, так і практично повна відмова від швидких вуглеводів – однак без різкого обмеження калорійності харчування. Найбільш простою дієтою в цьому випадку є білкова кето-дієта або безвуглеводна дієта.
Раціон для зниження лептину повинен будуватися на великій кількості зелених овочів (саме зелених овочів, а не солодких фруктів), нежирного м’яса, цільних круп (перш за все, гречки), а також великої кількості правильних рослинних жирів (оливкової олії). При цьому вживання солодощів і напівфабрикатів з підсилювачами смаку при цьому має максимально обмежуватися.
Гормон лептин є ключовим регулятором апетиту і почуття насичення, оскільки саме цей гормон повідомляє тілу інформацію про наявність запасів жиру. Хронічно високий рівень лептину порушує обмін речовин, приводячи до розвитку цукрового діабету і супутнього ожиріння. На жаль, більшість дієт зі зниженням калорійності лише посилюють цей механізм.