Що таке холестерин, в яких продуктах він міститься і від чого піднімається його рівень в крові? Рекомендації харчування і добавок при підвищеному холестерині.
Що таке холестерин?
Холестерин – це жироподібна речовина (точніше, особливий вид багатоатомного спирту), що міститься в тканинах і клітинних мембранах живих організмів. У природі холестерин міститься виключно в складі тваринних жирів і не зустрічається в рослинах. За своєю структурою схожий на жирний і досить щільний віск, абсолютно не розчинний у воді.
Для розуміння того, чому ж підвищується холестерин, важливо відзначити, що брак цієї речовини в харчуванні провокує організм на вироблення “поганого” холестерину, підвищує ризик розвитку хвороб судин і атеросклерозу. Певні дози холестерину критично важливі для здоров’я і необхідні для роботи нервової системи людини, вироблення цілого ряду гормонів і синтезу вітаміну Д.
Відмова від вживання великої кількості тваринних жирів корисна для нормалізації холестерину, причиною його підвищення є комплексні чинники, а не тільки сам жир. Наприклад, високий кортизол, генетична схильність і нестача клітковини в раціоні – головні відповіді на питання, чому підвищений холестерин.
Хороший і поганий холестерин
В організмі здорової людини приблизно 80% від усього обсягу холестерину синтезуються всередині тіла і не більше 20% надходить з їжею – проте в деяких випадках метаболізм дає збій і тіло починає виробляти підвищену кількість холестерину. Оскільки головним органом, який виконує цю речовину, є печінка, більшість препаратів для зниження вироблення холестерину впливають на її роботу.
Холестерин умовно поділяють на два типи – хороший (HDL, ЛПВЩ – «твердий») і поганий (VLDL, ЛПДНЩ – «м’який»). Принциповою відмінністю є те, що поганий холестерин складається з більших за розміром молекул, завдяки чому він схильний до випадання в осад, формуючи наліт на внутрішніх поверхнях судин і артерій, поступово їх закупорюючи. Хороший холестерин вільно переноситься кров’ю.
Від чого підвищується холестерин?
З одного боку, рівень холестерину в крові дійсно підвищується при регулярному вживанні в їжу продуктів, що містять велику кількість цієї речовини в чистому вигляді (перш за все, насичених тваринних жирів – тобто, жирного м’яса, сала, вершкового масла, сиру). Однак, з іншого боку, високий рівень холестерину може бути обумовлений і причинами, зовсім не пов’язаними з харчуванням.
Наприклад, шкідливі звички (куріння, надмірне вживання алкоголю) порушують нормальний обмін речовин організму, прискорюючи процеси відкладення холестерину на стінках артерій. Крім цього, високий рівень холестерину в крові часто пов’язаний з високим рівнем гормону стресу кортизолу і гормону голоду лептину. На жаль, людина в стані стресу потрапляє в замкнуте коло порушення метаболізму, все сильніше підриваючи своє здоров’я.
Зв’язок холестерину і ожиріння
Наявність зайвої ваги і ожиріння тісно пов’язані з низьким рівнем фізичної активності – а без спорту (і активної циркуляції крові) артерії організму починають втрачають еластичність. Тоді як кардіотренування в жироспалюючій зоні пульсу буквально “чистять” судини. Крім іншого, надлишкові жирові запаси підвищують рівень кортизолу і порушують обмінні процеси інсуліну. Що, знову ж таки, веде до підвищення холестерину в крові.
Говорячи простими словами, для зниження рівня холестерину мало відмовитися від продуктів харчування, в яких він міститься. Найчастіше причина підвищення холестерину є комплексною – на неправильне харчування накладається малорухливий спосіб життя, багаторічні шкідливі звички, хронічний стрес і всілякі порушення здоров’я, викликані комбінацією вищезазначених факторів.
Як знизити холестерин?
З огляду на те, що холестерин міститься в тваринному жирі, для його зниження рекомендується або вегетаріанська дієта, або істотне обмеження в раціоні тваринних продуктів – в першу чергу, яєчних жовтків, риб’ячої ікри, вершкового масла, сиру, жирного молока і жирного м’яса. Часто докторами настійно рекомендується і відмова від трансжирів, які шкодять правильній роботі обміну речовин.
Головна речовина, що знижує рівень холестерину, міститься в овочах клітковина – ви можете приймати її як в добавках, і у вигляді звичайних продуктів харчування (насамперед, зелених овочів і цільних круп – наприклад, гречки). Однак ще раз зазначимо, що для зниження холестерину в крові зовсім не достатньо відмовитися від певних продуктів – необхідно повністю переглянути свій спосіб життя.
Холестерин є щільним жирним спиртом, здатним відкладатися на внутрішній поверхні судин, провокуючи їх закупорку. Основні чинники підвищення рівня холестерину в крові – надмірно жирне харчування, шкідливі звички і малорухливий спосіб життя.